Do głównych zadań pracowni należy kształtowanie i doskonalenie umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania oraz uzyskania maksymalnej niezależności życiowej Uczestników. Prace koncentrują się wokół zdobywania umiejętności wykonywania prac kulinarnych typu: parzenie kawy, przygotowywanie kanapek, sałatek, potraw garmażeryjnych itp. Duży nacisk w programie tej pracowni położony jest również na zdobywanie umiejętności porządkowych.
Nasze WTZ starają się być „samowystarczalne” – nie zatrudniamy sprzątaczki, konserwatora. Uczestnicy pracowni gospodarstwa domowego odpowiedzialni są więc za utrzymanie porządku na całych Warsztatach, zdobywając przy okazji umiejętności, które mogą okazać się niezwykle przydatne w przyszłej pracy.
Uczestnicy pracowni mają możliwość sprawdzania swoich umiejętności podczas wykonywania prac również na Stołówce naszego Stowarzyszenia (Czerwony Rower), która dziennie żywi ponad 100 osób ubogich.
W sytuacjach „ekstremalnych” stają się nieocenioną pomocą w organizacji różnego typu przedsięwzięć i imprez (Wielkanoc, Wigilia, szkolenia, konferencje). W ramach pracowni odbywają się wycieczki zawodoznawcze do szeregu restauracji i firm gastronomicznych z terenu całej Warszawy. Uczestnicy wszystkich innych pracowni zawsze „zazdroszczą” tym kolegom, którzy podnoszą swe kwalifikacje w pracowni gospodarstwa domowego, kiedy po powrocie z wycieczki opowiadają nie tylko o tym czego się nauczyli i o czym dowiedzieli, ale również jakich potraw mieli okazję spróbować.
Dodatkowo instruktor tej pracowni odpowiedzialny jest raz w roku za organizację Konkursu Umiejętności Kulinarnych „Kucharz Doskonały”, w którym udział biorą uczestnicy placówek edukacyjnych i rehabilitacyjnych z terenu całej Warszawy. W 2017 r. Konkurs odbędzie się już po raz jedenasty.