kucharzperfect1_edited

Od dłuższego czasu w Polsce trwa moda na gotowanie. Kulinarne programy biją rekordy popularności. W tej dziedzinie rywalizują ze sobą już prawie wszyscy: dzieci, dorośli, szefowie kuchni oraz celebryci. A co, kiedy gotować chcą osoby z niepełnosprawnością intelektualną?

Osoby z niepełnosprawnością intelektualną stanowią 60-70% ogółu niepełnosprawnych w Polsce, według ostrożnych szacunków jest ich ponad 2 miliony. Niestety grupa ta, jak żadna inna, narażona jest na marginalizację i wykluczenie. Nadal obecny jest stereotypowy wizerunek, w którym osoby z niepełnosprawnością intelektualną postrzegane są jako: infantylne, smutne, powolne, nieprzewidywalne, „duże dzieci wymagające specjalnej troski”.

Wielu ludziom trudno sobie wyobrazić, że potrafią samodzielnie wykonywać czynności dnia codziennego: przygotować śniadanie, zrobić zakupy, włączyć pralkę, odkurzyć mieszkanie, czy podróżować komunikacją miejską, a przecież równość praw obywatelskich gwarantuje osobom z niepełnosprawnością intelektualną możliwość pełnego korzystania z dorosłości. To od rodziców, opiekunów, ale również placówek dziennego pobytu, ośrodków wsparcia czy też warsztatów terapii zajęciowej zależy jak będzie ona przebiegała. Metody i formy rehabilitacji stosowane w codziennej pracy przez terapeutów, wychowawców powinny przygotowywać osoby z niepełnosprawnością intelektualną do maksymalnie samodzielnego życia, część z nich do podjęcia pracy oraz włączać w miarę możliwości w normalne życie społeczne. Stąd też potrzeba wdrażania innowacyjnych rozwiązań.

Dziesięć lat temu Stowarzyszenie Otwarte Drzwi po raz pierwszy podjęło się próby zorganizowania konkursu kulinarnego „Kucharz Doskonały”, który łamiąc wszelkie stereotypy ukazał osoby z niepełnosprawnością intelektualną, jako ludzi obdarzonych pasją, wykonujących najbardziej żmudne zadania z niewyobrażalną rzetelnością, koncentracją i zaangażowaniem, potrafiących zarażać innych radością życia optymizmem i bezinteresowną życzliwością. Zobaczyliśmy osoby realizujące kulinarne pasje, potrafiące przygotować znakomite potrawy często wymagające talentu i precyzji na jakościowo wysokim poziomie, a przy tym świetnie integrujące się ze społeczeństwem.

Założenia Konkursu są proste, zawodnicy – uczestnicy warsztatów terapii zajęciowych, środowiskowych domów samopomocy, ośrodków dziennego pobytu oraz specjalnych placówek edukacyjnych z terenu Warszawy – po miesięcznym okresie intensywnych ćwiczeń – przez trzy godziny rywalizują, przygotowując potrawy wedle ustalonego przez znakomitych kucharzy przepisu. W ocenie placówek biorących udział w konkursie – „Przepisy, które mają za zadanie przygotować nie są proste, czasem wymagają precyzyjnych umiejętności”. Następnie każda potrawa oceniana jest przez jury, w składzie którego zasiadają między innymi szefowie kuchni, przedstawiciele instytucji, celebryci. Oprócz nagród i uznania podczas samego wydarzenia uczestnicy zyskują więcej pewność siebie, odbudowują wiarę we własne możliwości, rozbudzają swoje aspiracje, zaczynają myśleć o wykorzystaniu swoich kompetencji w przyszłej pracy zawodowej. Ponadto „Kucharz Doskonały” to nie tylko świetna zabawa, ale również wartościowa i mobilizująca rywalizacja, pozwalająca doświadczyć prestiżowego sukcesu czy też uczy radzenia sobie z porażką.

Każda edycja budzi wiele pozytywnych emocji i pozostawia na długo niezapomniane wrażenia. Zdaniem organizatora – zawodnicy nabywają doświadczenia, które później z powodzeniem wykorzystają w samodzielnym życiu. „To się nam może przydać w dorosłym, samodzielnym życiu” – twierdzi jedna z uczestniczek biorących udział w tegorocznej X edycji. Dotychczas w Konkursie udział wzięło 256 osób, z których część w dniu dzisiejszym już pracuje – nierzadko w restauracjach i firmach cateringowych co potwierdza, że takie wydarzenia mają głęboki sens.

Organizatorzy są przekonani, że tego rodzaju inicjatywy pozwolą również biznesowi zobaczyć jak ogromne korzyści mentalne, społeczne i ekonomiczne płyną z różnorodności zespołów pracowniczych tworzonych z udziałem osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Artykuł również pod linkiem: http://otwartedrzwi.pl/moda-na-gotowanie

Moda na gotowanie