Osoby niepełnosprawne (niewidome, głuchonieme, niedołężne) są zwolnione z płacenia podatku od posiadania psów (będących pomocą dla tych osób) na podstawie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (niezdolności do pracy, inwalidztwie).

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach lokalnych /Dz. U. Nr 9 z 2002r., poz. 84 z późn. zm./.

Ulgi związane z usługami pocztowymi

Bezpłatna usługa doręczania listów, paczek i przekazów bezpośrednio do domu. Listonosz powinien również przyjąć od osoby niepełnosprawnej prawidłowo opłaconą przesyłkę (nie może to być przesyłka rejestrowana).

Do powyższych udogodnień mają prawo osoby:

z uszkodzeniem narządu ruchu powodującym konieczność korzystania z wózka inwalidzkiego,
niewidome i niedowidzące.
Zapotrzebowanie na usługę zgłasza się w urzędzie pocztowym właściwym dla miejsca zamieszkania (dzielnicy) lub u listonosza obsługującego nasz rejon.

Zwolnienie z opłat dla osób niewidomych
Przesyłka będąca przesyłką dla ociemniałych, jest zwolniona od opłaty pocztowej za przyjęcie, przemieszczenie i doręczenie przesyłki niebędącej przesyłką najszybszej kategorii, tego rodzaju i tej samej masy, wtedy kiedy nadana jest przez:

osobę legitymującą się orzeczeniem właściwego organu orzekającego o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z tytułu uszkodzenia narządu wzroku, zwaną dalej „osobą niewidomą lub ociemniałą”, i adresowana do biblioteki lub organizacji osób niewidomych lub ociemniałych bądź do organizacji, których celem statutowym jest działanie na rzecz osób niewidomych lub ociemniałych,
bibliotekę, organizację osób niewidomych lub ociemniałych bądź organizacje, których celem statutowym jest działanie na rzecz osób niewidomych lub ociemniałych, i adresowana do osoby niewidomej lub ociemniałej,
osobę niewidomą lub ociemniałą bądź skierowaną do tej osoby zawierającą wyłącznie informacje utrwalone pismem wypukłym
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 12 czerwca 2003 roku Prawo pocztowe /Dz. U. Nr 130 z 2003r.,
z późń. zm./.

Abonament za radio i telewizję

Abonamentu nie płacą m.in.:

Osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym/osoby całkowicie niezdolne do pracy oraz samodzielnej egzystencji/inwalidzi I grupy, na podstawie jednego z dokumentów:

dowodu osobistego z wpisem o zaliczeniu na trwałe do I grupy inwalidzkiej,

orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub legitymacji osoby niepełnosprawnej,

orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy i do samodzielnej egzystencji,

decyzji ZUS lub orzeczenia: komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, wojskowej komisji lekarskiej lub komisji podległej MSW.

Osoby o stałej lub długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny na podstawie

orzeczenia organu Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz zaświadczenia o przyznaniu zasiłku pielęgnacyjnego.

Osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu na podstawie jednego z dokumentów:

legitymacji Polskiego Związku Głuchych,

orzeczenia o całkowitej głuchocie lub obustronnym upośledzeniu słuchu, wydanego przez właściwy organ orzekający,

zaświadczenia wystawionego przez zakład opieki zdrowotnej.

Osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15%, na podstawie jednego
z dokumentów:

legitymacji Polskiego Związku Niewidomych lub Związku Ociemniałych Żołnierzy Rzeczypospolitej Polskiej,

orzeczenia stwierdzającego zaliczenie do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności z tytułu uszkodzenia narządu wzroku lub orzeczenia stwierdzającego wymagane uszkodzenie (ostrość wzroku nie przekracza 15%) wydanych przez właściwy organ orzekający,

zaświadczenia wystawionego przez zakład opieki zdrowotnej.

Inwalidzi wojenni i wojskowi na podstawie

książeczki inwalidy wojennego lub wojskowego, wystawionej przez ZUS.

Osoby, które ukończyły 75 lat na podstawie

dowodu osobistego.

Aby uzyskać zwolnienie należy przedstawić w urzędzie pocztowym w miejscu stałego pobytu odpowiedni, wymieniony powyżej, dokument

Podstawa prawna: Rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 27 czerwca 1996 roku w sprawie opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych /Dz. U. Nr 82 z 1996r., poz. 383 z późn. zm./.

Ulgowe bilety do muzeów

Od 8 listopada 1997 r. wprowadzenie ulgowych opłat jest obowiązkiem muzeów państwowych. Ulgowe bilety mogą kupować: osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami oraz renciści, emeryci, nauczyciele wszystkich szkół, studenci i uczniowie.

zwolnienie z podatków lokalnych