Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi” powstało w 1995 roku z potrzeby serca i działania grupy ludzi, którzy uważają, że wychowanie młodego pokolenia to sprawa nas wszystkich.  Programy Stowarzyszenia są adresowane do zagrożonych wykluczeniem społecznym młodych ludzi – bezdomnych, bezrobotnych, niepełnosprawnych, nie uczących się, biednych, pochodzących z desfunkcyjnych rodzin, wychowanków domu dziecka. Razem z nimi i dla nich tworzone sa warunki wyrównywania szans w dostępie do wiedzy, pracy oraz rozwoju osobistego i zawodowego. W mininych latach z pomocy Stowarzyszenia skorzystało ponad 30 000 osób. Bezdomni znaleźli swój dom, bezrobotni pracę, niepełnosprani swoje miejsce w społeczeństwie, a wszyscy – poczucie własnej wartości, przyjaciół i szacunek. Stowarzyszenie cieszy się opinią organizacji innowacyjnej i poszukującej nowych rozwiązań. Wypracowuje nowatorskie metody pracy adekwatne do nowych potrzeb społecznych.

Uczestnicy ośrodków i projektów Stowarzyszenia to w zdecydowanej większości ludzie młodzi ponieważ wiadomym jest że profilaktyka to najskuteczniejszy sposób rozwiązywania problemów społęcznych. Aktualnie Stowarzyszenie prowadzi 7 ośrodków na terenie Warszawy:

1. Centrum Pomocy Wzajemnej, gdzie funkcjonują:

  • Dom Rotacyjny „Za Bramą” dla młodych mężczyzn bezdomnych 
  • Stołówka dla Osób Ubogich z terenu Pragi, gdzie pracują osoby z niepełnosprawnością intelektualną i osoby z problemami społecznymi,
  • Społeczne Biuro Pośrednictwa Pracy
  • Biuro Porad Prawnych

2. Świetlica Socjoterapeutyczna „Mały Książę” dla dzieci z terenu Pragi Północ,

3. Warsztat Terapii Zajęciowej na Pradze Północ, dla osób z niepenosprawnością intelektualną

4. Ośrodek Dziennego Pobytu i Rehabilitacji Społecznej dla osób niepełnosprawnych na Ochocie

5. Ośrodek Wsparcia Osób Niepełnosprawnych „Partnerzy” na Woli, w którym działa min.: Klub Samopomocy Osób Niepełnosprawych „Sami dla Siebie”

6. Centrum Inicjatyw Lokalnych „Wrzeciono” na Bielanach (uczestniczący w działaniach edukacyjnych, poradniczych i społecznych na rzecz środowiska lokalnego)

7. Zakład Aktywności Zawodowej „Apteka Sztuki” – galeria zatrudniająca osoby z niepełnosprawnością intelektualną, psychiczna i ruchową.

Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi” jest organizacją, która uzyskała wysoki poziom profesjonalizmu oraz uznania instytucjonalnego i społecznego, dzięki poszukiwaniu i wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań terapeutycznych, rehabilitacyjnych i społecznych. Współpracuje z uczelniami wyższymi, a szczególnie z Wydziałem Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Kryterium wszystkich działań jest aktywny udział samych zainteresowanych w tworzeniu warunków do własnego rozwoju i wychodzenia z problemów które ich dotyczą. Kolejnym założeniem jest wykorzystaniem potencjału każdego z uczestników naszych projektów w działaniach na rzecz innych uczestników. I tak osoby z niepełnosprawnością intelektualną pracują wspólnie z osobami przejawiającymi różnorodne problemy społeczne w trakcie organizowanych turnusów rehabilitacyjnych, imprez okolicznościowych, czy kampani społecznych. Dzięki takiemu współdziałaniu tworzą swoistą „przestrzeń rehabilitacyjną i readaptacyjną”. Wymieniając się swoimi najlepszymi predyspozycjami i znajdując sposób na zminimalizowanie własnych defektów.     

Stowarzyszenie